KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4311090
*
nr 431 1090
Gouache
Greta Gerell, "Sittande pojke" 29x23
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
3.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 oktober 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/10 14:33:29
1
3.000 kr
2/10 15:20:00
2
2.200 kr
2/10 15:34:56
2
2.400 kr
2/10 15:45:13
3
3.000 kr
2/10 15:47:20
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache greta gerell täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 431 1090
Gouache
Greta Gerell, "Sittande pojke" 29x23
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.000 kr |
Såld: | 3.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 oktober 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/10 14:33:29 | 1 | 3.000 kr |
2/10 15:20:00 | 2 | 2.200 kr |
2/10 15:34:56 | 2 | 2.400 kr |
2/10 15:45:13 | 3 | 3.000 kr |
2/10 15:47:20 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache greta gerell täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12